Turystyka Lipiany

Prasówki

W ubiegłych dwóch dekadach wyraźnie poprawiłyby się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się wiele dużo zwolenników turystyki aktywnej, którzy odwiedzają miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal cieszą się wielkim powodzeniem, ale zajmuje to też jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy choćby na Suwalszczyźnie czy w miejscowościach Mrągowa. Wzrosła i część osób poszukujących mniej znanych osobliwości, ukrytych w dalszych zakątkach Polski.

Turystyka Chojna

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców kursie było poprowadzenie go nieco zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w jedno otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze otrzymują się również interesujące zabytki.

Szlak wynosi około 1800 km i organizuje się w Elblągu. Wiedzie wtedy na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i popularnymi mostami w Stańczykach.

Potem są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Publiczny i piękne Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Trafiając do Białegostoku jedna z jego nitek prowadzi w kierunku Łomży. Dobrze na odległości przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Chojna

Co kilkadziesiąt kilometrów na kursie Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie właśnie wzdłuż granicy

Nie właśnie wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Często są to po prostu granice województw, gdzie nie zlokalizujemy na ogół wielkich miast. Przykładami że istnieć Wielkopolska i Łódzkie.

Nadal do miejsc mniej zatłoczonych, jednak za to znacznie malowniczych zaliczyć można Kaszuby i strony północnej Odry.

Część z nas znajdując się w góry przechodzi na nauk Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o moc bardziej malownicze są Sudety. Bieszczady i nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez wszystek rok liczą na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych zamków na Kursu Orlich Gniazd, spieszący się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co kilka kilkanaście, nawet w Rodzice lub Pilicy.

Turystyka Chojna

Warto natomiast cierpieć na pomocy powiedzenie, że „pod latarnią jest zazwyczaj najciemniej” i wybrać się czasem w okolice wielkich metropolii. Tam dodatkowo mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Chojna

Zapraszamy do odwiedzin serwisu angażującego się inwestowaniem w rolę na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments